Bár itt a nyár vége és kacsintgat az ősz, de ilyenkor is számos csodát tartogat számunkra a természet. Nincs is izgalmasabb annál, mint amikor a saját kertedből tudod begyűjteni a jövő évre szánt vetőmagokat, melyek a következő évben új életre kelnek. Ebben a cikkben lépésről lépésre bemutatom Nektek, hogy mikor és hogyan fogjunk vetőmagot a kaporból, valamint, hogy miként tárolhatjuk megfelelően a kapormagokat a következő szezonig.
A kapor az egyike azon növényeknek, mely esetében a maggyűjtés rendkívül egyszerű és kezdő kertészként is biztosak lehetünk benne, hogy munkánkat siker koronázza. Számtalan recept hozzávalója, gondozása egyszerű, így a mi kertünkből sem hiányozhat. 😉
Mikor gyűjtsük be magvakat?
Ha eldöntöttük, hogy szeretnénk magot fogni növényünktől, először is hagyjuk, hogy néhányuk virágot hozzon.
Tipp: Ha azt szeretnénk, hogy a kapor gyorsan virágozzon és magot hozzon, akkor napos helyre ültessük. Ha pedig lassítani szeretnénk ezt a folyamatot, akkor félárnyékos helyet keressünk neki.
Miután a kapor elvirágzott, színe megváltozik és magvak kezdenek formát ölteni a virágzat végein.
A magvak
A kapor magvai szürkésbarna színűek, laposak és ovális alakúak, szélein világos sáv fut körbe.
Hogyan gyűjtsük be a kapor magvait?
- Óvatosan vágjuk le a virágzatot a növényről, – figyeljünk, mert a magvak rendkívül könnyen lepereghetnek – és tegyük egy tálba.
- A legegyszerűbben úgy tudjuk a magvakat összegyűjteni, ha fejet közvetlenül egy papír vagy műanyag zacskóba tesszük, majd azt lezárjuk.
- A virágzatot tartalmazó tasakot rázzuk meg, hogy az apró magvak lepotyogjanak a szárakról, közvetlenül a zsákba.
- Az esetlegesen fennmaradt magvakat, óvatosan kézzel csipkedjük le a lombról.
- Ezt követően nincs más dolgunk, mint hogy az összegyűjtött vetőmagot eltároljuk a következő szezonig.
Kapormagok tárolása
Először is győződjünk meg róla, hogy az összegyűjtött vetőmagok teljesen kiszáradtak!
Tárolásra számtalan lehetőségünk van, az egyik ilyen a papírtasak. A zacskón mindenképpen tüntessük fel:
- A növény nevét
- Fajtáját – ha tudjuk 😉
- A begyűjtés évét
Ezt követően fontos, hogy az alaposan kiszáradt, betárolt vetőmagjainkat hűvös, száraz és sötét helyen tároljuk mindaddig, ameddig felhasználásra nem kerülnek.
A kapor számára készült, egyedi vetőmag tasakomat Veled is szívesen megosztom, melyet az alábbi gombra kattintva érhetsz el: