Ha nyár, akkor ribizli. Kedvenc gyümölcseim egyike. Ültettünk is jó néhány bokorral, már rögtön azt követően, hogy ide költöztünk, amik mostanra már szépen teremnek, köszönhetően a saját, tápláló komposztnak, valamint a hasznos és oltalmazó mulcsnak.
Miután elkészült a kamránk is, nincs más hátra mint feltölteni minden földi jóval, ahonnan természetesen a népszerű dzsemek, lekvárok sem hiányozhatnak.
Jól fognak esni frissen sült, ropogós kenyérrel vagy éppen az omlós kaláccsal, de remek kiegészítői lehetnek süteményeknek is.
Lássuk miként is készült ez a finom, tartósítószert egyáltalán NEM tartalmazó ribizli dzsem. 😉
Hozzávalók:
- 1 kg megtisztított, passzírozott ribizli (kb 1,5 kg tiszta, száras ribizliből lesz ennyi)
- 700g cukor (ízlés szerint ez lehet több vagy kevesebb)
Elkészítés lépésről lépésre
- Alaposan, de óvatosan mossuk meg a gyümölcsöt, majd csepegtessük le.
2. Szedjük le a bogyókat a szárakról – ez a legidőigényesebb rész, de jókat lehet beszélgetni közben és akkor gyorsabban telik az idő. 🙂 Figyeljünk oda, hogy csak szép, egészséges szemek kerüljenek a befőznivalóba.
3. Tegyünk egy kis vizet a lábas aljára, de épp csak annyit, hogy az alját fedje, majd öntsük bele a megtisztított gyümölcsöt.
4. Közepes lángon, rendszeres kevergetés mellett addig főzd míg a ribizli szemek össze nem esnek. Ekkora mennyiség esetén ehhez körülbelül 20-30 percre lesz szükség.
5. Amint a gyümölcsünk megfőtt, passzírozzuk át a főzetet egy sűrű szita vagy passzírozó segítségével.
6. Az így kapott tiszta gyümölcs pürét mérjük le újra és ehhez számoljuk hozzá a cukrot. Azt hogy mennyi cukrot használunk ízlés dolga is. Van aki 1/1 arányban teszi hozzá, van olyan aki 1 adag gyümölcshöz 1/2 adag cukrot ad. A legjobb ha fokozatosan adagoljuk és közben kóstolunk. 😉
7. A cukrot egyenletesen keverjük el a pürében és tegyük vissza a tűzhelyre közepes lángon főni mindaddig, míg a cukor teljesen fel nem olvad.
8. A pürét felforraljuk és rendszeres kevergetés mellett addig főzzük míg meg nem kapjuk a kellő állagot, melyet egy egyszerű csepp próbával tudsz ellenőrizni.
9. Csepp próba: egy tányérra cseppents egy kis mennyiséget a főzetből. Akkor lesz jó, ha a tányért mozgatva nem folyik el és miután lehűlt zselés állagúvá válik.
TIPP: a próba előtt tedd be a tányért néhány percre a fagyasztóba, így amikor rácseppented a mintát gyorsabban kihűl. Cseppents és néhány pillanat múlva húzz bele egy csíkot. Ha nem folyik össze és szép zselés anyagot kaptál, elkészült a dzsem. 😉
10. Az elkészült ribizli dzsemet még forrón, tiszta, steril üvegekbe merjük és gondosan, szorosan fedővel lezárjuk. Ezt követően az üvegeket fejtetőre állítjuk és hagyjuk kihűlni.
10+1. Az elkészült dzsemeket felcímkézem és mehetnek a kamrába. Felbontást követően mindenképpen érdemes hűtőben tárolni, hogy tovább elálljon.
Próbáld ki Te is ezt az egyszerű és nagyszerű dzsemet, merj bátran kísérletezni az ízekkel, kombinációkkal! 😉